Blog
Wątroba – nasze główne laboratorium w organizmie
Wątroba to jeden z najbardziej pracowitych narządów w ciele człowieka. Pracy ma co niemiara. Odpowiada za ok. 500 różnych zadań. Każdego dnia dochodzi w niej do kilkuset biliardów reakcji chemicznych.
Jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Znajduje się pod przeponą, pod prawym łukiem żebrowym. Waży ok. 1,5kg. W każdej minucie oczyszcza ok. 1,5l krwi.
Do najważniejszych funkcji wątroby należą:
- detoksykacja organizmu – oczyszcza organizm z toksyn;
- produkcja żółci – żółć jest niezbędna do trawienia tłuszczów;
- magazynowanie glukozy (w postaci glikogenu), WITAMIN: A, C, D, K, B12 oraz minerałów: żelaza, cynku, molibdenu i miedzi;
- produkowanie cholesterolu i bilirubiny;
- oczyszczanie krwi;
- produkowanie białek osocza;
- synteza i przechowywanie enzymów.
Wątroba pracuje ciężko, a najciężej na trzecią zmianę (w nocy intensywnie się regeneruje). Dość, że ma zdolność do regeneracji, to posiada jeszcze dużą rezerwę czynnościową. Pomimo tych cech, zdarza się, że choruje. Najczęściej są to: zapalenie, stłuszczenie lub marskość wątroby. Wszystkie te schorzenia stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
Z tego względu, że wątroba nie daje nam znać, gdy jest przeciążona (nie boli — bo nie jest unerwiona), powinniśmy co jakiś czas badać jej stan. Nie należy lekceważyć objawów takich jak: uczucie pełności, wzdęcia, brak apetytu, gorzki posmak w ustach czy zażółcenie skóry i białka oczu. Wówczas warto udać się do lekarza. W zależności od jednostki chorobowej, oprócz leków, należy dobrze dostosować żywienie.
CZEGO WĄTROBA NIE LUBI:
- LEKÓW: m.in. tych przeciwbólowych (jak paracetamol czy ibuprofen); zawierających kwas salicylowy i sulfonamidy; statyn; leków na depresję (paroksetyny, fluoksetyny, sertraliny)…
- INFEKCJI oraz WIRUSÓW: szczególnie wirusów zapalenia wątroby.
- NIEZDROWEJ ŻYWNOŚCI: Wątroba nie lubi dużych ilości tłustego jedzenia, wysokoprzetworzonych produktów, także tych grillowanych i smażonych, żywności fast food oraz słodyczy. Pracuje pełna parą, gdy musi zająć się dodawanymi do żywności: konserwantami, sztucznymi barwnikami i aromatami. Oczywiście nie lubi alkoholu — a jest jedynym narządem, który go przerabia.
- TOKSYN: obciąża ją smog, substancje chemiczne lotne, chemiczne opary, farby na bazie rozpuszczalników, kleje, odświeżacze powietrza w aerozolu, dywany, środki czystości, wklepywane w ciało kremy i balsamy…
- STRESU
- PAPIEROSÓW — dym nikotynowy zawiera ponad 7 tys. szkodliwych związków chemicznych.
A CO WĄTROBA LUBI:
- Chude mięsa drobiowe;
- Mleczne produkty fermentowane: jogurt, zsiadłe mleko, kefir, twaróg;
- Oleje roślinne, orzechy, nasiona;
- Warzywa, owoce — szczególnie: awokado, cykorię, sałatę, marchew, brokuły, buraki, jarmuż, karczochy, szpinak, kiszonki, cytrusy, czereśnie, grejpfruty, czarną porzeczkę, melony…
- Produkty pełnoziarniste: pieczywo, kasze, makarony.
- Przyprawy i zioła: kurkumę, czosnek, kardamon, szałwię, tymianek, ostropest plamisty, mniszek lekarski, łopian, miętę, rumianek, krwawnik, hibiskus.
- Herbaty:
- czerwona i czarna – działają ochronnie i antyoksydacyjnie na wątrobę, zapobiegają uszkodzeniom komórek wątrobowych;
- zielona — zmniejsza ryzyko powstania prawie wszystkich chorób wątroby i działa wspomagająco na pracę tego narządu;
- rumiankowa i miętowa – działa przeciwzapalnie i poprawia pracę wątroby.
Od czego zacząć zmianę w naszej diecie?
Najprościej jest zacząć od wprowadzania dobrych dla wątroby zamienników:
- Majonez zamień na → jogurt naturalny
- Jasne pieczywo na → pełnoziarniste
- Sos do ziemniaków zastąp → zieleniną (natka pietruszki, koperek)
- Słodycze → sałatką owocową
- Mięso (3–4 razy w tygodniu) wymień na → strączki lub rybę
Do tego wszystkiego zadbaj o higieniczny tryb życia, pamiętaj o aktywności fizycznej i odpoczynku – dobry, niezaburzony sen jest bardzo istotny. Nasza głowa (a dokładnie mózg) i praca wątroby są od siebie zależne. Człowiek zestresowany, niewypoczęty osłabia pracę tego narządu. Dlatego dobry sen i aktywność fizyczna jest tutaj taka ważna.
Na koniec podaję przepis na herbatę ziołową wspierającą pracę wątroby:
- 4 łyżeczki mięty pieprzowej (suszone liście)
- 4 łyżeczki rumianku (suszone koszyczki)
- 4 łyżeczki ziela dziurawca
- 4 łyżeczki ziela krwawnika
Wszystkie składniki wymieszać ze sobą i przesypać do słoika. Codziennie przed snem wypić przygotowaną z tych ziół herbatę. Jedna łyżeczka ziół na jedną szklankę wrzątku. Parzyć pod przykryciem ok. 25 minut, następnie odcedzić i wypić powstały napar.
mgr inż. Marzena Wilk
Doradca Żywieniowy
Mam na imię Marzena. 🙂
Witam Cię bardzo serdecznie na moim blogu o doradztwie żywieniowym, układaniu diet i motywowaniu do zmiany.
Stajesz codziennie przed podobnymi wyborami?
Pomogę Ci poprawić Twoje codzienne żywienie, poprzez zmianę nawyków żywieniowych i modyfikację Twojego trybu życia. Zarezerwuj telefonicznie/e‑mailowo wizytę stacjonarną lub spotkanie online.