Blog
Rozszerzanie diety niemowlęcia
Dzisiaj przybliżę Wam zasady żywieniowe dla dziecka od 0 do 12 miesiąca życia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Te same zasady dotyczą również dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
Po tym czasie należy wprowadzać do diety pokarmy uzupełniające, pamiętając o tym, że nadal mleko matki/lub mleko modyfikowane jest głównym źródłem pożywienia dziecka. Dopiero w drugim roku życia ta rola się zamienia i pokarmy z rodzinnego stołu są podstawą diety.
W tabeli przedstawiam model żywienia niemowląt (od 0 do 12 miesiąca życia):
Chcąc wprowadzić pokarmy uzupełniające, należy zwrócić uwagę na gotowość dziecka i etap jego rozwoju. Ważne jest by maluszek umiał już stabilnie siedzieć, a odruch wypychania języka do przodu podczas karmienia łyżeczką zanikł. Jeśli dziecko otwiera buzię na widok zbliżającej się łyżeczki, to także jest znak, że dziecko jest gotowe do wprowadzania nowych smaków.
Nowe produkty należy podawać stopniowo, zaczynając od małych ilości (2–5 łyżeczek). Następnie przez kilka dni obserwować reakcje, czy nie ma tych niepożądanych (uczuleniowych).
JAK PRZYGOTOWAĆ POSIŁEK?
Pierwsze posiłki powinny być jednoskładnikowe i lekko rozcieńczone wodą. Należy je zmiksować lub dokładnie przetrzeć, by nie było grudek, które mogłyby spowodować zakrztuszenie.
Z czasem można zacząć kaszki podawać gęstsze, a zupki mniej rozdrabniać. Gdy dziecko dobrze opanuje dania średnio zmiksowane, można przygotowywać zupy z cząstkami warzyw (na miękko ugotowanymi) i z kawałkami mięsa drobiowego. Na podwieczorek przygotować ugotowaną marchew w całości (do rączki), buraka, brokuł lub obrane, podgotowane, pokrojone w ćwiartki owoce.
Moje rady:
- Wybierz odpowiedni moment na wprowadzenie nowego składnika do diety. Najlepiej taki, gdy maluszek jest wypoczęty.
- Nowe danie podawaj zawsze po nakarmieniu piersią (rób tak do 9 miesiąca życia).
- Nie ma ścisłej kolejności wprowadzania pokarmów uzupełniających. Proponuję zacząć od warzyw. Warzywa należą do produktów o trudniejszym stopniu akceptacji smaku niż owoce. Dlatego warto je podać w pierwszeństwie. Po około 2 tygodniach można zacząć wprowadzać owoce.
- Pamiętaj, aby nie przekarmiać dziecka – pozwól maluszkowi samemu zdecydować czy chce zjeść i ile chce zjeść. Taka postawa zapobiega otyłości w przyszłości. Rola rodzica natomiast polega tu na dobraniu odpowiedniego produktu i przygotowaniu posiłku dostosowując konsystencję i obróbkę do wieku dziecka.
- Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Nie porównuj dziecka do innych maluszków. Kieruj się jego własnym apetytem. Nie zmuszaj do zjedzenia całej porcji dania. Od 7 miesiąca życia, podawaj dziecku do rączki podgotowaną marchewkę czy kawałek miękkiego obranego jabłka– niech samo próbuje jeść.
Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące żywienia niemowląt:
Czego nie należy podawać niemowlętom do 1. roku życia?
- Żywności wysoko przetworzonej;
- Miodu;
- Grzybów;
- Wywarów mięsnych;
- Mleka krowiego;
- Mleka koziego i owczego;
- Bardzo drobnych produktów: orzechów, prażonej kukurydzy, drobnych cukierków, tik-tak-ów (ryzyko zakrztuszenia);
- Napojów słodzonych, gazowanych;
- Fast food, frytek, chipsów;
Jak i czy należy przyprawiać posiłki dla dziecka do 12 miesiąca życia?
Zupki i przeciery warzywne nie doprawiamy ani solą ani pieprzem. Można dodać odrobinę tłuszczu w postaci masła lub oliwy z oliwek, aby ułatwić wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Do ukończenia 1. roku życia nie podawać dziecku wywarów mięsnych – gotując zupę warzywną należy oddzielnie ugotować mięso (chude drobiowe), następnie pokrojone kawałki dodać do ugotowanego wcześniej wywaru z jarzyn.
Deserów nie dosładzać ani cukrem ani miodem.
Czy gotowe dania przeznaczone dla niemowląt są zdrowsze od zupki ugotowanej w domu?
Gotowe dania dla niemowląt, w przeciwieństwie do ugotowanych samodzielnie w domu, są przebadane pod kątem zawartości witamin, kalorii i minerałów. Kupując gotowe dania dla dziecka masz również pewność, że nie ma w nich szkodliwych składników takich jak np. pestycydy czy metale ciężkie. Cały proces ich przygotowania jest kontrolowany, a surowce pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli.
Oczywiście domowa zupka może być też zdrowa – jeśli zastosujesz wysokiej jakości produkty z upraw ekologicznych. Ogólnie dostępne warzywa nie są przebadane pod względem zawartości substancji szkodliwych.
Ile posiłków uzupełniających należy podawać dziecku do 12 miesiąca życia?
Liczba posiłków uzupełniających uzależniona jest od częstości karmień w ciągu dnia (naturalnych/lub mlekiem modyfikowanym) oraz od wieku maluszka.
- Dziecko w wieku 6–8 miesięcy: 2–3 dodatkowe posiłki w ciągu dnia;
- Dziecko w wieku 9–11 miesięcy: 3–4 dodatkowe posiłki w ciągu dnia.
PRZYKŁADOWE DZIENNE MENU DLA DZIECKA 10-CIO MIESIĘCZNEGO:
ŚNIADANIE: Ryż z gruszką na mleku
OBIAD: Klopsiki drobiowe gotowane z ziemniakami i marchewką
PODWIECZOREK: Przecier z ulubionych owoców
KOLACJA: Pieczywo z twarożkiem
mgr inż. Marzena Wilk
Doradca Żywieniowy
Mam na imię Marzena. 🙂
Witam Cię bardzo serdecznie na moim blogu o doradztwie żywieniowym, układaniu diet i motywowaniu do zmiany.
Stajesz codziennie przed podobnymi wyborami?
Pomogę Ci poprawić Twoje codzienne żywienie, poprzez zmianę nawyków żywieniowych i modyfikację Twojego trybu życia. Zarezerwuj telefonicznie/e‑mailowo wizytę stacjonarną lub spotkanie online.